kolektyvaikolektyvaikolektyvaikolektyvaikolektyvaikolektyvai
Žemaičių g. 14,  LT- 84143 Joniškis,
Tel. (8 426) 53475, faks. (8 426) 53475,
El. paštas:  jkckultura@gmail.com
Direktorė: Gerda Norušaitienė
bendraamziai     ziburys

Moters dienai – interaktyvi paroda kūrybiškumui įkvėpti


2017, kovo 9
  
Kovo 8-ąją, Tarptautinę moterų solidarumo dieną, Joniškio kultūros centre vyko šiaulietės tekstilininkės Izoldos Gaigalaitės-Žagrakalienės taikomosios tekstilės momentinė, interaktyvi paroda „Moteris-paukštis“. Susirinkusiai auditorijai šiuolaikinio šokio studijos „Stichija“ merginos (vadovė Sigma Jonušienė) specialiai sukurtu šokiu su skaromis įvaizdino laisvą moters kūrėjos dvasią bei gyvai eksponavo pristatomus kūrinius.
Parodoje demonstruotos I. Gaigalaitės-Žagrakalienės sukurtos įvairiausių dydžių, spalvų, faktūrų trikampės skaros, o svarbiausia, kad jas demonstruojančiais modeliais tapo kone visi parodos pristatymo dalyviai. Kūrėja akcentavo dažnai snaudžiantį, nedrąsų moterų kūrybiškumą, kviesdama išlaisvėti tiek laikysena, savita aprangos ir aksesuarų interpretacija, tiek noru išbandyti save kuriant. Parodos autorė, kilusi iš Žiemgalos krašto, nemažai metų dirbusi dėstytoja ir mokytoja, dabar yra laisva kūrėja. Ji išties įrodė, kad parodos gali būti žaismingos, įtraukiančios susirinkusius dalyvius bendram veiksmui, pokalbiui, bendravimui ir net naujoms idėjoms. Kalbėta ir apie moters dienos tikrąją reikšmę, ir apie pakitusias moteriškumo sampratas. Pasak parodos autorės, moteris nėra tik namų židinio sergėtoja ir puoselėtoja, ji – ir kūrėja, tad būtent šioje terpėje ji labiausiai visuomeniška, aktyvi, laisva ir matoma bei gali reikštis kaip individuali asmenybė. Todėl paroda ir vadinosi „Moteris – paukštis“, neakcentuojant moteriško kūrybiškumo, kaip lyties. Siekdama parodyti, kad kiekviena asmenybė turi savo išskirtinumą, tekstilininkė ir pasirinko pristatyti skaras, nuaustas naudojant senas technikas, kūrybiškai modifikuotas naujomis technologijomis. Kalbėta ir apie skaros, šalio ar įvairių jų modernių interpretacijų simboliką – tai ne tik žmogaus savitumo aura, bet ir savotiškas ženklas, kad, dėvėdamas šiuolaikišką aksesuarą, esi vistiek išaugęs iš tradicijos, su kuria neišvengiamai tapatiniesi.
Šiaulietė dailininkė Izolda Gaigalaitė-Žagrakalienė dirba tekstilės, audinio dekoravimo, komponavimo srityje, yra sukūrusi gobelenų interjerams. Didesnį dėmesį savo kūryboje skiria mažoms tekstilės formoms. Audimas ant įvairių formų rėmų yra stipriausiai tobulinama šios autorės kūrybos sritis. Kūrėjos ieškojimai daugiausiai krypsta į faktūrų ir tekstūrų jungimus ir derinimus. Ji aktyviai dalyvauja su tekstile siejamuose vietinės, respublikinės ir tarptautinės reikšmės projektuose. 2016 m. šios autorės senas technikas menančios, tačiau naujomis technologijomis austos skaros buvo pristatytos Suomijos kūrėjams bei partneriams iš Latvijos. Austų skarų kolekcija neseniai pristatyta ir Rundalėje (Latvija). Šiauliuose yra įkūrusi viešąją įmonę − meninės tekstilės dirbtuves „ARASAI“, kuriai ir vadovauja.
Šis renginys parodė, kad joniškiečiai yra pasiilgę betarpiško, gyvo bendravimo, laisvos atmosferos taikomojo meno ekspozicijų, jų, kaip potencialių kultūros dalyvių, įtraukos.


Nuotraukos       
       
ARCHYVAS
NUORODOS